CUBTAN

Ze względu na wzmożoną pracę układu immunologicznego oraz intensywny proces odbudowy zniszczonych tkanek dieta pacjentów onkologicznych powinna być wzbogacona pełnowartościowe białko. Jest ono bardzo ważne również dla chorych, u których obserwuje się powstawanie odczynów popromiennych, występujących na różnych etapach radioterapii lub po jej zakończeniu. Białko wpływa na proces ran poprzez dostarczanie substratów do odbudowy tkanek. Równie istotnym składnikiem uczestniczącym w procesie regeneracji jest arginina, która jest niezbędnym elementem do syntezy włókien kolagenowych, wspomagających odbudowę tkanek. Końcowym produktem przemiany argininy w organizmie jest tlenek azotu (NO), rozszerzający naczynia włosowate. Umożliwia to lepszy dopływ tlenu i składników odżywczych z krwią, które organizm wykorzystuje w procesie gojenia.

Arginina występuje we wszystkich białkach żywności. Dobrym jej źródłem są produkty bogatobiałkowe. Arginina jest aminokwasem endogennym, to znaczy, że organizm jest w stanie go syntetyzować samodzielnie. Niestety wraz z wiekiem zdolność do syntezy argininy maleje, dlatego często obserwuje się jej niedobory w organizmie. Podobnie – jeśli organizm jest wyniszczony, np. przez chorobę lub niedożywienie.

Cubitan, wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny preparat odżywczy, jest źródłem energii i posiada zbilansowany skład, dostarczając właściwie dobraną porcję węglowodanów i substancji mineralnych dla organizmu. Odpowiednia ilość i rodzaj węglowodanów w diecie chorego pozwala zapewnić prawidłowy metabolizm białek, dzięki czemu jest ono zużywane przez organizm w celach budulcowych. Proces regeneracji może ułatwiać również podaż witamin A, C i E, a także cynku, które zawarte są w preparacie Cubitan.